سرخط خبرها
سرآغاز / سیاسی / مشروطه یا مشروعه!

مشروطه یا مشروعه!

اینجا تهران است. پایتخت جمهوری اسلامی، شهری پر از کوچه پس کوچه، خیابان، بلوار و اتوبان، همه پر از جمعیت، همه در حرکت، برای همه عادی شده است از روی پل ستارخان و اتوبان شیخ فضل الله نوری گزشتن، دیگر کسی نگاهی عمیق تر به نام های کوچه ها و خیابانها ندارد. کوچه هایی که تا قبل با شماره تقسیم می شدند به نامهای شهیدان اسلامی تغییر پیدا کرده اند، اگر امروز همه صحبت از اسلامی کردن دانشگاه ها می زنند، سالها است که نام خیابانهای ایرانشهر اسلامی شده است، و هیچ کس هم اعتراضی به آن نداشته.

ولی چرا در حکومت اسلامی که هر گونه شخصیت تاریخ معاصر ایران راخائن و مزدور می نامد نام دو چهره مهم معاصر ایران را بر روی خیابانهی اسلامی شده اش گذاشته؟ اگر سردار ملی خیابان دارد، سالار ملی، باقر خان هم باید خیابانی داشته باشد.

dar zadan akhund be name iran

جواب این سوال ها یک چیز هست و آن هم جنگ دو جریان فکری در زمان مبارزه های آزادی خواهی ایرانیان است. جنگ مشروطه با مشروعه. ستار خان و سربازانش بعد از فتح تهران به دست مجاهدین گیلان و بختیار، در باغ اتابک اسکان داده شدند. همان طور که می دانید در دوران استبداد صغیر بسیاری از مشروطه خواهان را شکنجه و اعدام کردند، از ترس اینکه مبادا دوباره این مسئله تکرار شود از مجلس دستور به خلع سلاح مجاهدین داده شد.  اما کسانی که به مشروطه اعتقادی نداشتند از این فرمان سر باز زدند، تا جایی که در واقعه باغ اتابک ستار خان در مقابل باقر خان قرار گرفت، همانطور که مشروطه خواهان سریع متوجه خطر مشروعه شدند، و دیدند خطر استبداد قاجاری و سلطنت، در حال تغییر ماهیت و چهره است پس آن را در نطفه خفه کردند، شیخ فضل الله نوری را که خود با اسلحه به دست و گروه طلابش در تهران از امیرالمومنینش محمد علی شاه به دفاع پرداخته بود و دستانش به خون مجاهدین گیلان و بختیار آغشته بود، در میدان توپخانه به دار زدند.

این شیخ کسی هست که شورای نگهبان در جمهوری اسلامی بر پایه گفتمان و تفکرش بوجود آمد. تا مشروعه بودن نظام و مجلس و قوانین را تایید کند. ستار خان هم به مشروعه اعتقاد داشت به شکلی که به همه یاران تبریز از جمله با قرخان خیانت کرد، به قسمی که در مجلس به مشروطه خورده بود خیانت کرد و در باق اتابک تهران (سفارت روس امروزی) با خون خویش پاسخ خیانتش را پرداخت کرد، همانطور که میرزا کوچک خان جنگلی با اعلام جمهوری شوروی گیلان و با پشتی بانی ارتش سرخ، دست به تجزیه ایران زد، رشت را اشقال کرد و به تروتسکی نامه نوشت که جمهوری شوروی گیلان به پشتی بانی از بلشویسم و روس شوروی پایبند و همراه خواهد بود، در رشت حتا روزنامه به زبان روسی چاپ شد، ولی بعد از زمانی بین کمونیستها، بلشویکها و چریک ها درگیری رخ داد، و طی یک سری از اتفاقات که در این مقاله نمی گنجد، کوچک جنگلی کنترل رشت را به حزب کمونیست داد و عقب نشینی کرد، تا جایی که بعد از گزر زمان و فتح رشت به دست رضا شاه کبیر، در راه گیلان به خلخال در سرما یخ زد و مرد، و قضیه تجزیه طلبی کوچک جنگلی، همراه با شیخ خزعل و دیگر بدخواهان ایران به گور رفت.

در یک جمع بندی می توانیم ببینیم که در جنبش آزادی خواهی ایرانیان، با فراز و نشیب های فراوانی با خیانت و دشمن و استبداد دست و پنجه نرم کرده است، قرار گرفتن مشروطه در مقابل مشروعه و پیروزی بر آن به قدرت رسیدن شریعت را ۷۰ سال به تاخیر انداخت، امروز محمد علی تاجش را با امامه سید علی عوض کرده است، ولی هر دو از نظر یاورانشان امیرالمومنین هستند و در دارالخلافه مسلمین حکمرانی می کنند، هر دو به شریعت اسلام و قوانینش اعتقاد کامل دارند،  جواب مردم صد سال پیش ایران به محمد علی، دست بردن به اسلحه و مبارزه با استبدادش و خون ریزی بود.

 جواب سید علی چه خواهد بود؟ آیا مردمان امروز از پدران صد سال پیش خویش کم ارزش تر هستند و به فکر مبارزه مسلحانه نخواهند افتاد، صد سال پیش رادیو بی بی سی نبود که مردم را از دست بردن به اسلحه منع کند، راه مبارزه صلح آمیز که بی بی سی به دنبال آن هست جواب گوی حال ایران امروز نیست، ما باید مانند مشروطه خواهان دست به اسلحه ببریم، و رژیم سید علی را با زور اسلحه منهدم کنیم و بس.

به تکاوران انجمن پادشاهی ایران بپیوندید و راه مبارزه مسلحانه مشروطه خواهان در مقابل استبداد مشروعه را ادامه دهید. اگر چه که مشروطه راه اسلام را در ایران نبست ولی گامی بود نسبی به دوری از دین و تفکر اسلامی، ولی مشروطه دیگر امروز جوابگوی نیاز ما ایرانیان نیست، تنها و تنها کاری که ایران ما را آزاد می کند باستانگرایی است، و برای باستان گرا بودن نیز عمل با آیین ریشه ای لازم می باشد، آیین ریشه ای تنها راه آزادی برای ایران و ایرانیان است.

 

پاینده ایران

پاینده آیین ریشه ای

پیروز باد تندر

 

نیکدل

3 دیدگاه ها

  1. نقش بهرام مشیری دراین آب گل آلود چیست

  2. نیکدل کاویانی

    با درود،
    هدف مقاله من بیشتر پرداختن به موضوع شریعت گرایی و در گیری های سران مشروطه بود، لقب هایی که این اشخاص دارند از طرف تاریخ نویسان سید زاده داده شده و برای پرداختن عمیق تر احتیاج به زمان و مقاله طولانی هست. پرداختن به کی سالار یا سردار ملی است کمی بی راهه رفتن هست، چون با مشروطه هم دست اسلام و اسلامیون از ایران کنده نشد.

  3. Ba drdod
    Be nazare man anja ke sokhan az sardar va salar miravad magale kham ast behtar ast ke ingoneh matalebe tarikhi az nazar kajdom ham begzarad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *