سرخط خبرها
سرآغاز / پرسش و پاسخ / چرا نام روزبهان خراسانی؟

چرا نام روزبهان خراسانی؟

در بین همهُ مبارزان آزادی ایران،  نام روزبهان از طرف استاد فولادوند انتخاب شد ، به چند دلیل:

استاد فولادوند همیشه بر سلامتی مبارزان راه آزادی ایران پا می فشاردند. یعنی هیچ زمان حاضر به قبول ریسک کردن دلاوران راه آزادی ایران و به خطر انداختن خویش و یارانشان، نبودند، به همین دلیل داستان دلاوری های روزبهان خراسانی را بر روی تلویزیون انجمن شرح دادند تا دلاوران انجمن از تاریخ و فرهنگ خود ایران درس بیاموزند و احتیاجی به بیگانگان و فرهنگشان نبینند.

استاد فولادوند در شرح حال روزبهان خراسانی از تاریخ مصور چند تاریخ نویس تازی ترجمه می کردند که: روزبهان یکی از چندین ایرانیانی بود که بر زد تازیان به مبارزه پرداخت، مانند بابک در آذرپادگان، با این تفاوت که روزبهان و یارانش چون درسرزمین اشغال شده به دست تازیان می جنگیدند تاکتیک اجداد پارت خویش را با شرایت زمان به روز رسانده و چنین به تازیان حمله می کردند:

۱ـ فقط در شب ها که اجازهٌ رزمایش بالا تری به حمله کننده می دهد دست به حمله می زدند.

۲ـ از لباسهای سیاه استفاده می کردند تا از سیاهی شب برای استتار استفاده کنند.

۳ـ چهره های خویش را با نقاب می بستند تا در زمان در گیری با تازیان شناسایی نشوند.

۴ـ در گروههای کوچک ۳، ۵ و ۷ نفره دست به اقدام می زدند که هم آزادی عمل در صحنهٌ مبارزه را داشته باشند، اگر لازم به فرار شد راحت فرار کنند و اگر گیر افتادند کمترین اسیر یا کشته را بدهند.

روزبهان با تشویق کردن یاران خویش به سر باز زدن از وجایب اسلام، آنان را در مقابل ایران دوستی یا تازی دوستی قرار می داد، روزبهان یاران خویش را از برگزاری نماز، روزه گرفتن، پرداخت زکات و غیره با این جواب که ایرانی نیازی به عمل کرد دین دشمن ندارد دستور به انجام ندادن آن ها می داد، و از همین روی بیشترین دشمنی را نسبت به خود و یارانش در بین تازیان رقم زد.

به همین دلایل بود که چند یار انجمن نام روزبهان و نهوهٌ مبارزه اش را سرمشق خویش قرار دادند و هسته های تکاوران انجمن پادشاهی در داخل را تشکیل دادند. بعد از این نام روزبهان دوباره در ایرانزمین تنین انداز شد، و تازیان دوباره با ترسهای اجدادشان در شب های تاریک آشنا شدند.

زنده باد تندر.

زنده باد راه روزبهان خراسانی.

زنده باد آیین ریشه ای.

پاینده ایران.

 

نیکدل کاوینی.

یک دیدگاه

  1. آوای جاودانه یک ایرانی
    من آریایی ام _ خدای من ایران است _ پیامبرمن زرتشت بزرگ است _ امامان من کورش و داریوش بزرگ ، خشایارشاه ، انوشیروان و یزد گرد است _ امام زمان من کاوه آهنگر است _ روحانیون من فردوسی ، خیام ، مولوی ، حافظ و سعدی است _ کتاب مقدس من شاهنامه و گاتها است _ اصول و فروع دین من لوح حقوق بشر کورش بزرگ است _

    قانون اساسی من آیین ریشه ای است _ عاشورای من قادسیه است _ شهدای من بابک خرمدین، روزبهان خراسانی ، بهمن جازویه و فیروز نهاوندی است_ پرچم من درفش کاویانی است_ بهشت من آزادی است _ عید من مهرگان و نوروز است _ مهراب من دل است _ دین من عشق و دانش است _ ایمان من خرد است _ رهبر من فرود فولادوند است.

    زنده باد خرد _ مرده باد جاهلیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *