سرخط خبرها
سرآغاز / فرهنگی / آموزشهای آیین بهی / جشن شهریورگان بر همگان شاد باد

جشن شهریورگان بر همگان شاد باد

 

 

جشن شهریورگان بر همگان شاد باد

 

روز شهریور از ماه شهریور  برابر با  سی امرداد

واژه شهریور ، در اوستا به گونه‌ی خشتره‌وئیریه آمده است که شهریاری نیرومند و مینوی معنی می‌دهد ،‌ در گاهشمار سی روزه زرتشتیان ، چهارمین روز  در هر ماه شهریور نام دارد.در هر سال هنگامی که در ماه شهریور ، روز شهریور فرا میرسد ،‌آن روز جشن شهریورگان نامیده می شود ، از چگونگی برگزاری این جشن در ایران کهن گزارشی در دست نیست.

در برگزاری جشن شهریور گان ،‌ اکنون مانند جشن های ماهیانه دیگری که زرتشتیان دارند ، در بسیاری از شهر ها و روستا‌ها ، بهدینان در برنامه‌های شاد و سرگرم کننده جشنِ گرامی شهریورگان را به پایان می‌برند.

همانگونه که اشاره شد  واژه شهریور در  اوستا خشتره وئیریه که در زبان پهلوی  خشتور و در پارسی  شهریور شده است.جز نخست این واژه یعنی خشتره به معنی قدرت و حکومت کشور است و کلمات شهر و شهریار از این واژه گرفته شده است.

جز دوم به معنی آرزو شده است.بنابراین معنی ترکیبی آن حکومت آرزو شده یا کشور خواسته شده می باشد این امشاسپند در عالم روحانی نماد قدرت و نیرو می‌باشد و در عالم روحانی نماد قدرت و نیرو می‌باشد و در عالم جسمانی  پاسبانی فلزات با اوست.زرتشتیان این جشن را نیز مانند سایر جشنها با سپاس و نیایش به درگاه اهورامزدا آغاز و با جشن و سرور به پایان می رسانند.

ابوریحان  شهریور را نگاهبان فلزات هفت گانه مانند طلا و نقره می‌داند ، گفته می‌شود چون داراب در چنین روزی به دنیا آمده است ،‌ این روز جشن تولد اوست ، این جشن با جشن آذر هم یکی می‌دانند.

در بیان شهریور هم سخن بسیار گفته شده است ، فردوسی به جای شهریور واژه شهریر به کار برده است:    زشهریر بادی تو پیروزمند   به نام و بزرگی و فر و هنر

دکترپرویز رجبی معتقد است که میان مفهوم فروهر یا باور پیشین و شهریور یا فرمانروایی شایسته باور پیوند دارد و این همان برداشت مفهومی است که افلاتون به عنوان فلسفه خود مطرح کرده است.

افلاتون و شهریورگان

با نگاهی که به پیوند میان فروهر (باورپیشین =علت العلل) و خشتره‌وئیریه (فرمانروایی) شایسته باورهای نیکو انداختیم ،آیا این خشتر‌ه‌وئیریه همانی نیست که چند سده بعد در یونان (( آرمان شهرداری)) افلاتون میشود و سپس در گرماگرم ستیزه بر سر قدرت در میان خلفای عباسی از سوی عارفان ((فیلسوفان)) ایرانی از جمله فارابی مطرح می‌شود؟

هر چه هست ، اما با اندک شناختی که از جهان بینی زرتشت داریم ، ((آرمان شهرداری)) را به صورت بالغ خشتر‌ه‌وئیریه می‌بینیم و تصور میکنیم که جشن شهریورگان – به صورتی که برگزار میشد – جشنی بوده است در طلب آرمانهای کشور و شهرداری.

گذشته از گاتاها که سرودهای خود زرتشت‌اند ، در هفتن یشت کوچک و بزرگ که مطمئنن  با درک درستی از روح جهانبینی زرتشت تالیف شده ‌اند ، برداشت آیین زرتشت از آرمان شهرداری تفاوت چندانی با شهر افلاتون ندارد در هفتن یشت کوچک و بزرگ بایکی از دلکش‌ترین و زیبا‌ترین نیایش‌های بهدینان رو در رو  هستند : نیایش برای دست یابی  به آرمان شهرداری.

گاهنبار پیتَه‌شَهیم‌گاه (پیدایش زمین)

روز اَشتاد تا روز انارم از ماه شهریور برابر با 21 تا 25 شهریور ماه

این گاهنبار از روز اَشتاد در ماه شهریور و با اجرای مراسم واژیَشت در محل آتشِ ورهرامِ هر شهر شروع میشود و تا پایان ماه شهریور یعنی روز اَنارام ادامه می یابد.

پَیتَه شَهیم یعنی پایان تابستان  و جشن کشاورزی است ، یعنی هنگامی که از دانه های کاشته شده در کشتزارها  خرمن ها فراهم میگردد و بسیاری  از میوه درختان چیده می شوند. در باور زرتشتیان  این چهره هنگام آفریده شدن زمین  از سوی خداوند است.

برخی از زرتشتیان در این چَهره از گهنبار که پنج روز ادامه دارد،گاهنبار خود را در خانه یا تالار برگزار میکنند.. در این آیین نیز موبدان آفرینگان گاهنبار می سرایند و کسانی که گاهنبار دارند با فراهم کردن درون و میزد بخشی از درآمد سالیانه خود را به دیگران میبخشند.

فرجام یافت به شادی و پیروزی

سپندارمزد روز از ماه امرتات 3749 زرتشتی برابر با 31 امرداد ماه کنونی

موبد مانترانو

پیام زرتشت:

از راه نیک اندیشی ‌، اشویی و شهریاری برخورد ، حس ایمان و فداکاری در شما فزونی خواهد گرفت.

((گات ها سرود 28 بند سوم))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *