سرخط خبرها
سرآغاز / سخن روز / رضا تقوی از زندان آزاد شد

رضا تقوی از زندان آزاد شد

بنا بر گزارش خبرگزاری های غربی، رضا تقوی شهروند ایرانی-آمریکایی بامداد امروز، شنبه ۱۶ اکتبر ۲۰۱۰ از زندان اوین آزاد شد و بنا به گفته وکیل خانواده تا پایان هفته جاری به آمریکا (لس آنجلس) محل سکونت خود باز خواهد گشت.

رضا تقوی به شبکه تلويزيونی «ای بی سی»  آمریکا در تهران گفته است: «گاه عصبانی می‌شوم، و گاه احساس خشنودی می کنم. چه اتفاقی افتاد؟ دو سال و نيم زندان برای چه بود؟»

رضا تقوی به مدت ۳۰ ماه بدون هیچ گونه محاکمه ای در بازداشت به سر برده است. پیش از این جمهوری اسلامی علت دستگیری وی را اینگونه بیان کرده است که وی فردی از افراد «تندر» بوده و مبلغ ۲۰۰ دلار به یکی از افراد جنبش تندر در ایران تحویل داده است.

وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه رژیم اسلامی در مبارزه تبلیغاتی و سیاسی خود در محدود کردن دایره فعالیت رادیو تندر، با شنود مکالمات تلفنی یکی از مدیران رادیو تندر جهت کمک به چند خانواده دانشجوی تحت حمایت وی، دست به تبلیغات وسیع در رسانه های انگلیسی زبان خود زده و همچنین از طریق اهرم های دیپلماتیک، حملات خود را از سال ۲۰۰۸ تشدید نمودند. این فعالیتها به جایی رسید که وزارت امور خارجه ایران با فرا خواندن سفیر سویس در تهران، که حافظ منافع ایالات متحده آمریکا است، خواستار استرداد مدیران رادیو تندر میشود.

در طول دو سال گذشته، فرستادن آقای «پير پروسپر» که زمانی سفیر آقای بوش پسر بوده، به عنوان وکیل خانواده تقوی به تهران، از سوی مقامات جمهوری اسلامی به اینگونه برداشت شد که آمریکا میخواهد باب مذاکرات مستقیم را با دولت احمدی نژاد آغاز کند.

در هر حال ۲۰۰ دلار ذکر شده از سوی مقامات جمهوری اسلامی میبایست به دست یکی از دانشجویان میرسید که آن فرد این کمک را هیچگاه دریافت نکرده است. لازم به یادآوری است که انجمن پادشاهی ایران برای کمک رسانی به انجمنهای مبارز داخل هیچ گاه از کانالهای رسمی و غیر امن استفاده نمیکند.
عوامل جمهوری اسلامی در چنین مواردی معمولا آزادی یک گروگان را به عنوان «حسن نیت» مقامات جمهوری بیان میکردند. اما اینبار روزنامه ها و خبرگذاری های ایران در باره آزادی رضا تقوی تا این لحظه هیچ گونه خبری منتشر نکرده اند. به نظر میرسد که سکوت رژیم و پیشگیری از آبروریزه بیشتر به سود ورشکستگان اسلامی است.

بازتاب در رسانه ها

۱ ، ۲ ، ۳ ، ۴ ، ۵ ، ۶ ، ۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *