سرخط خبرها
سرآغاز / فرهنگی / آموزشهای آیین بهی / امردادگان فرخنده باد

امردادگان فرخنده باد

امرداد به چم فرشته بی مرگی و جاودانگی است که اگر الف آن را حذف کنیم چَم آن دگرگون شده و به دیو و مرگ تبدیل خواهد شد. شایسته است که فرزندان ایران زمین این ماه را امرداد بخوانند.

جشن امردادگان

در دنیای جسمانی نگهبانی نباتات و روییدنیها با امرداد میباشد. نیاکان ما در این روز به باغها و مزارع خرم و دلنشین میرفتند و پس از نیایش به درگاه اهورامزدا این جشن را با شادی و سرور در هوای صاف و پاک و در دامن طبیعت برگزار می کردند.
در گاه شماری سی روزه زرتشتیان هفتمین روز از هر ماه امرداد نام دارد. واژه امرداد همانگونه که گفتیم به چم بی مرگی و جاودانگی است ، هنگامی که در ماه امرداد، روز امرداد فرا میرسد آن را جشن امردادگان مینامیم. در باره چگونگی برگزاری این جشن در زمان گذشته اطلاع چندانی در دست نیست. اکنون در برخی از روستاها و شهرها، جشن امردادگان برگزار میشود، این جشن اغلب در تالار آدریان یا فضایی عمومی برپا میشود و با اجرای برنامه هایی مانند نیایش، سرود، دکلمه و سخنرانی درباره‌ی جایگاه امرداد «جاودانگی» در راه شناخت و نزدیک شدن به اهورامزدا همراه است.

مراسم پیرِنارَکی

روز مهر تا روز ورهرام از ماه امرداد برابر با دوازدهم تا شانزدهم امرداد ماه خورشیدی و شانزدهمین تا بیستمین روز از امرداد باستانی.
در پنجاه و پنج کیلومتری بخش شرقی استان یزد زرتشتیان نیایشگاه دیگری دارند که به آن نارَکی میگویند.
این نیایشگاه در غرب شهرستان مهریز و در دامنه کوه بلندی از سنگهای آهکی سیاه واقع شده است. محل اصلی نیایش گاه در پایین کوه و خیله هاییکه محل اقامت و استراحتند در دامنه های بالاتر قرار دارد است. در این نیایشگاه چشمه آبی وجود دارد که آب خروجی آن در آب انبار و استخر پیر ذخیره میشود تا به مصرف آشامیدن و آبیاری درختان و فضای سبزِ پیر برسد.
زرتشتیان یزد و شهرهای دیگر ایران، از روز مهر تا روز ورهرام در ماه امرداد در این نیایشگاه حضور میابند و به نیایش پروردگار می پردازند.
بعضی در باورهای سنتی خود اعتقاد دارند که پیر نارکی محل جان باختن و ناپدید شدن نازبانو عروس فرمانروای پارس است.
مراسمی که در پیر نارکی برگزار میشود نیز مانند آداب و رسوم نیایش گاه های دیگر است.
زرتشتیان در این نیایش گاه به نیایش خداوند جان و خرد می پردازند و برنامه‌های آواز، ،موسقی، وشادمانی همگانی برپا میدارند. سرپرستی و نگهداری این نیایشگاه و هماهنگی در برگزاری مراسم پنج روز ویژه نارکی را انجمن زرتشتیان کوچه بیوکِ یزد بر عهده گرفته. این انجمن و شماری از خیر اندیشان، چند سالی است با تدارکات و سامان دهی برنامه های فرهنگی، همزمان با روزهای نیایش پیر نارکی، به تشویق فرزندان زرتشتی در درس و تحصیل آنان پرداخته است.

فرجام یافت
آذر روز از امرداد ماه ۳۷۴۸ زرتشتی
موبد مانترانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *