سرخط خبرها
سرآغاز / آموزشی / رایانه و نرمافزار / در باره استاندارد ۲۹۰۱:۱۹۹۴

در باره استاندارد ۲۹۰۱:۱۹۹۴

شما اگر از سیستم عامل «ویندوز» برای نگارش مقاله‌ها و نامه استفاده میکنید بی شک با مشکلاتی مانند نبود اعداد فاسی و یا وارد کردن علامت «بی فاصله ZWNJ» که در سیتم عاملهای دیگر با فشار دادن «shift+space» قابل دسترسی است دست به گریبان هستید. مشکل این است که تخته کلید طراحی شده در این سیستم یک پس محصول از زباله دانی شرکت «مایکروسفت» است که نزدیک به یک دهه است که با وجود نرمافزار نویسان ورزیده ایرانی در این شرکت هنوز تغییری نیافته است.

در سیستم عامل های MAC و Linux از آنجایی که ایرانیاران زیادی در تولید  نرمافزارهای متن باز شرکت دارند، این چیدمانها موجود هستند. در سیستم عامل «ویدوز» با وجود اینکه از سوی ایرانیان زیادی پیشنهادها و قطعات متن برنامه فرستاده شده است هنوز این سیستم عامل (حتا در نگارش ۷ آن) از این تخته کلید بی بهره است. انگار با وجود اینکه این شرکت تنها شرکتی هست که با تحریم و بدون تحریم، محصولاتش را در ایران استعمارزده به فروش میرساند (بله درست شنیدید فروش) میخواهد بگوید: گور بابای ایرانی ها استاندارد بی استاندار. استاندارد ما هستیم.

تخته کلید با استاندارد ملی ISIRI2901:1994 که با کوشش بسیاری از ایرانیاران طراحی شده است را نمیتوانید از سایت‌های «دولت» اسلامی مانند سایت استاندارد و یا دانشگاههای «آزاد» اسلامی و غیر اسلامی، و حتا دانشگاه شریف (آریامهر) تهیه کنید. بچه سیدهای آنجا کماکان آیه های ننگین قرآن را نیز با اعداد لاتین شماره گزاری میکنند. اگر در سال ۵۷ حروفچینهای ایرانی نبودند بی شک قانون اساسی اسلامی هم با اعداد لاتین چاپ میشد.

خیر، مراکز علمی اسلامی سرگرم شمارش سانتریفوژ های دریافتی برای نمایش قدرت نداشته‌ی خود هستند. استاندارد کی‌برد را مانند همه چیز ایران، باید جوانهای ایرانی با توان خود بسازند.

لینک مستقیم برای نصب در سیستم عامل ویندوز:

ehsan-akhgari-persian-keyboard-1_0_3_15.zip

در رابطه با دولت اسلامی و تکنولژی باید شعاری را که بچه های قزوین در دیدار احمدی‌نژاد از این شهر سر میدادند، تکرار کرد: دلآور هسته‌ای دمر بخواب خسته‌ای!