سرخط خبرها
سرآغاز / آموزشی / نخستین انیمیشن دنیا در «شهر سوخته» ایران

نخستین انیمیشن دنیا در «شهر سوخته» ایران

پنج هزار سال پیش در «شهر سوخته»، هنرمند نقاش ایرانی، روی یك جام سفالین طرحی از یك «بز» را ترسیم كرد. او در نظر داشت كه نقش بز را در اطراف دهانه جام تكرار كند، اما وقتی شروع به كار كرد، توانست در پنج حركت، بزی را طراحی كند كه به سمت درختی حركت كرده و از برگ آن تغذیه می‌كند. این اولین باری بود كه در جهان، «تصویر متحرك»، یا انیمیشن پا به عرصه حیات گذاشت.
این جام در سال 1983 هنگام کاوش گروهی از باستانشناسان ایتالیایی در گوری بدست آمد. باستان شناسان پس از بررسی این سفالینه دریافتند که نقش روی آن برخلاف دیگر آثار بدست آمده از شهر سوخته تکراری هدفمند دارد بگونه ای که پس از پنج حرکت جهش بز بطرف درخت و تغذیه بز از برگهای آنرا نشان می دهد.
از این جام برای نوشیدن استفاده می‌شده است. ارتفاع این جام 10سانتی‌متر و دهانه آن 8 سانتی متر قطر دارد و روی یك پای استوار شده است.
تاکنون در دوره های پیش از تاریخی چنین تصاویری دیده نشده و ما برای اولین بار با این تصویر در شهر سوخته برخورد کرده ایم. در بسیاری از ظروف اشکالی را می بینیم که تنها تکرار شده اند اما حرکتی در آنها دیده نمی شود. اما تحقیقات نشان داده است که این نقش، قدیمی ترین ایده مردمان باستان برای ارائه تصویر متحرک و به تعبیر امروزی انیمیشن است. بنا به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی ایران باستان شناسان با نزدیک کردن این تصاویر به یکدیگر موفق شدند نمونه ای از یک تصویر متحرک را در قالب یک فیلم ۲۰ ثانیه ای به دست آورند.

شهرسوخته با 150 هكتار وسعت در 55 كيلومترى زابل درحاشيه جاده زابل -زاهدان واقع شده است و با قدمت پنجهزار ساله یکی از شگفتی های تاریخ ایران و بهشت باستان شناسان نامیده می شود.
كاوش در اين شهر باستانى از سال 1346 هجرى شمسى، توسط هيأت باستان شناسى از كشور ايتاليا به سرپرستى« مورتيسيو توزى » آغاز شد و از سال 1353 تاكنون به سرپرستى دكتر «منصور سجادى» ادامه يافته است.
سال هاى گذشته هفت فصل كاوش در اين شهر باستانى متعلق به سه هزارو 200 سال قبل ازميلاد توسط باستان شناسان ومحققانى از ايران وايتاليا انجام شده است.
براساس آثار موجود ومكشوفه باستانى ، سرزمين سيستان و بخصوص شهر سوخته از گذشته هاى دور داراى تمدن فرهنگى بسيار شكوفا بوده است.


برگرفته شده از سايت ميراث فرهنگي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *