سرخط خبرها
سرآغاز / سخن روز / یک نانوای کرد امنیت ملی جمهوری اسلامی را به خطر انداخت

یک نانوای کرد امنیت ملی جمهوری اسلامی را به خطر انداخت

“برهان دیباگر” یک کارگر نانوا که در جریان رویدادهای اخیر شهر سقز، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، دستگیر شده بود، بعد از ۱۷ روز هنوز اجازه ندارد که وکیل و دیگر اعضای خانواده‌اش را ملاقات کند.
محمد علی دادخواه، وکیل وی گفت براساس قانون، لایحه تخفیف قرار موکلم را به بازپرس شعبه دوم دادگاه انقلاب سقز ارائه کردم و با موافقت بازپرس دستور تبدیل قرار را به مسئولان ارائه کردم اما متاسفانه مسئولان، از مخالفت دادستان با تبدیل قرار خبر دادند و در نتیجه اجازه ملاقات وجود ندارد.

در رابطه با درگیری‌ها در استان کردستان، در طی روزهای گذشته تعدادی از فعالان مدنی در شهر بانه در ارتباط با حوادث اخیر دستگیر شده‌اند از جمله “محمد ظاهر احمدی پور” ۳۴ ساله، “هژار رضوی” ۲۴ ساله و “ناصر یوسفی” ۲۳ ساله و دو نفر از اهالی روستای حومه و یک کرد از کشور سوریه به نام عبدالله.

“مصطفی رسول نیا” فرزند محمود، که خبر دستگیری وی را پیش از گزارش کردیم، در یکی از شب‌های درگیری در میان جمع تظاهرکنندگان بوده است. در آن شب در منطقه پشت تپه و میدان استقلال مهاباد (میدان شورش) درگیری میان نیروهای انتظامی با گاز اشک‌آور و باتوم و استفاده از گلوله ساچمه‌ای به مردم حمله ور شده بودند و در این بین یک افسر به نام “جنگجو” توسط فردی ناشناس با ضربات چاقو به قتل می‌رسد. مامورین به منظور نشان دادن کنترل خود بر امور همان شب مصطفی رسول نیا را در راه منزلش دستگیر و به اتهام قتل به زندان می‌برند. وی در دیدار با خانواده‌اش گفته توسط نیروهای دولتی به سختی مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته و مجبور به اعتراف دروغی شده است. جان این جوان در خطر است و احتمال دارد به اتهام قتل به اعدام محکوم شود.

کارگران کارخانه خودروسازی خرمشهر در اعتراض به تعطیل این واحد تجمع کرده‌اند. کارخانه کاغذسازی کارون در شوشتر نیز تعطیل شده است و ۲۸۰ کارگر در حال اعتراض هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *